انواع سپتیک تانک   

سپتیک تانک آجری :انواع سپتیک تانک

سپتیک تانک آجری با استفاده از آجر فشاری و ملات ماسه سیمان ساخته میشود ولی در برخی موارد از بلوک سیمانی بجای آجر استفاده میشود. حداکثر عمق این مخازن به 4 مترمحدود می شود. البته این در شرایطی است که پشت دیواره با خاک پرشود در غیر اینصورت حداکثر عمق 5/2 متر خواهد بود. بزرگترین عیب این سپتیک تانک نفوذپذیری بالا و نشست بسیار زیاد از دیواره و کف انها ست و در مقابل فشار جانبی مقاوم نیستند و پس از مدتی ترک ها و درزهای زیادی در بدنه آنها ایجاد میشود. که باعث نشست فاضلاب به بیرون از مخزن و آلوده کردن محیط میشود. در برخی موارد برای کم کردن نشست فاضلاب از بدنه از پوشش های قیری استفاده میشود که نشست از منافذ دیواره را کاهش میدهد ولی چون به دیواره چسبیده است و با ترک این لایه نیز ترک بر میدارد و مانع از نشست فاضلاب از محل درزها و ترک ها نمیشود.

سپتیک تانک بتنی :
این سپتیک تانک ها از جنس بتن مسلح و با عیار 400-300 کیلوگرم بر مترمکعب ساخته می شوند. شکل سپتیک تانک های پیش ساخته معمولاً بصورت استوانه عمودی و مقطع آنها دایره و قطر داخلی آنها 2000-1600 میلی متر و ضخامت بدنه آنها 150-100 میلی متر می باشد. انواع سپتیک تانکدر کشور ما سپتیک تانک های پیش ساخته بتنی تا ظرفیت 10 مترمکعب ساخته می شود. که دارای حداقل یک قطعه کف، بسته به ظرفیت آنها دارای یک یا چند قطعه بدنه و یک قطعه سقف می باشند که بصورت مجزا به محل نصب حمل میشود و در محل نصب بر روی یکدیگر قرار می گیرند و درز بین قطعات نیز با ملاتهای آب بند کننده پر می شود. . عیار کمتر بتن باعث افزایش نفوذپذیری و امکان خوردگی آرماتورها و عیار بالاتر از این محدوده باعث ایجاد ترک در هنگام سردشدن بتن می شود. مهمترین مشکل این سپتیک تانک ها هم مسئله نفوذپذیری و نشت فاضلاب از بدنه و درزهای آنهاست. چون که نفوذ فاضلاب به درون دیواره سبب خوردگی سریع آرماتورها ، تخریب شدیدتر بتن و باعث آلودگی خاک و محیط اطراف سپتیک تانک می شود. با توجه به اینکه پی اچ فاضلاب سپتیک تانک ها تا حدودی اسیدی و پی اچ بتن کاملاً قلیایی است پس مقدار نفوذپذیری بتن نقش بسیار تعیین کننده ای در کارایی سپتیک تانک و عمر مفید آن دارد. در برخی موارد برای کاهش هرچه بیشتر مقدار نفوذپذیری از پوشش های آب بند کننده با پایه های سیمانی یا قیری استفاده می شود که این هم هزینه ی این سپتیک تانک را تا سی درصد افزایش میدهد.

سپتیک تانک پلی‌اتیلنی:
مزایای پلی اتیلن در سیستم های جمع آوری و تصفیه فاضلاب باعث شده است که روز به روز مصرف انواع لوله و مخازن پلی اتیلنی در این بخش افزایش یابد. مزایای مواد پلی اتیلنی سبب شده که سپتیک تانک ها را نیز از این مواد تولید نمایند. آب بندی کامل، مقاومت بسیاربالا در برابر خوردگی و سرعت بالای ساخت و نصب آنها از جمله مهمترین مزایای سپتیک تانک های پلی اتیلنی است. مواد اولیه این سپتیک تانک ها پلی اتیلن با گرید 80 یا 100 بوده که دانسیته گرید 100 آن 945/0 گرم بر سانتی متر مکعب است. اصلی ترین مشکل این نوع سپتیک تانک، قیمت بالای آنها است .
از نظر مقطع پروفیل بدنه، سپتیک تانک های پلی اتیلنی به دو دسته تقسیم بندی می شوند:انواع سپتیک تانک

تک جداره : ضخامت مقطع سپتیک تانک های تک جداره حداکثر 12 میلیمتر است که به همین علت مقاومت جانبی آنها در برابر فشارهای جانبی شده است. بنابراین سپتیک تانک های تک جداره قابلیت دفن در زمین را بدون داشتن دیوارحائل یا اتاقک ندارند. به علاوه سیستم تولید آنها به گونه ای است که ایجاد دیواره داخلی سپتیک تانک به سختی ممکن خواهد بود که در این صورت سپتیک تانک بخش زیادی از کارایی خود را از دست خواهد داد. از این رو استفاده از این نوع مخازن پلی اتیلنی تک جداره به عنوان سپتیک تانک توصیه نمی شود.
دوجداره : در مقابل سپتیک تانک های پلی اتیلنی دوجداره دارای ضخامت تا 100 میلی متر می باشند که این ضخامت بالا در کنار هندسه مقطع باعث ایجاد یک مقاومت جانبی بالایی در آنها می شود. بدین ترتیب این سپتیک تانکها حتی بدون هیچ اتاقک یا دیوار حائل یا نگهدارنده می توان در زیر خاک مدفون ساخت. به علاوه ضخامت بالای جداره آنها این امکان را فراهم می آورد که هرنوع صفحه یا دیواره را بتوان در داخل سپتیک تانک جوش داده و هر نوع اتصال مورد نیاز را تعبیه نمود