سپتیک تانک و بخش های سپتیک تانک   

تاریخچه سپتیک به سال 1860 میلادی با کار ابتدایی موراس فرانسه برمیگردد. یک مخزن سپتیک تانک بدون توجه به جنس ان باید سازه ی سالم و آببندی شده داشته باشد و درست کار کند. و هر مخزن از لحاظ یکپارچگی و آببندی با پرکردن مخزن قبل و بعد از کارگذاری سپتیک در محل مورد نظر مورد آزمایش قرار میگیرد امروزه بیشتر سپتیک تانک ها از سپتیک بتنی ، فایبر گلاس و یا سپتیک تانک پلی اتیلن ساخته میشود که پلی اتیلن کاربردیتریشان است. برای محدودکردن تخلیه جامدات با پساب مخزن سپتیک، از دو محفظه استفاده شده است. اولین محفظه، مخزن اولیه سپتیک و دومین محفظه، مخزن زلال ساز است که توسط یک پرده میان گیر از هم جدا می شوند. منهول ها نیز دریچه هایی برای دسترسی هستند تا بتوان عملیات بازدید و پاکسازی را انجام داد. قبل از ورود فاضلاب به مخزن اولیه، باید پساب از یک آشغالگیر که داخل مخزن قرار گرفته است، عبور کند. گرفتگی منافذ آشغالگیر، به سبب بزرگ بودن سطح آن، خیلی سریع اتفاق نمی افتد. در صورت نیاز نیز می توان آشغالگیر را خارج و تمیز کرد. عملکرد سیستم سپتیک به اینصورت است که فاضلاب از تمام لوله های فاضلابی به مخزن سپتیک تانک پلی اتیلن تخلیه می شود.در این پروسه جامدات سنگین به پائین می روند که در آن عمل باکتری ها ، لجن، هیدروژن و گازها را تولید می کند. مواد جامد سبک وزن مانند روغن، روغن و چربی شناور می شوند، به سمت بالا بالا می روند و یک لایه نازک ایجاد می کنند. سیستم های سپتیک ساخته شده تا سال 1975 معمولا دارای مخازن مجزا بودند. مخزن هایی که از سال 1975 ساخته شده اند معمولا دارای دو مخزن محفظه هستند. این مهم است که هنگام استفاده از مخزن سپتیک مراقبت های لازم انجام شود، زیرا هر دو قسمت مخزن دو جداره نیاز به پمپاژ دارند.

سپتیک تانک دارای دو بخش اصلی می باشد:سپتیک تانک و بخش های سپتیک تانک

- سپتیک تانک

سپتیک تانک تک محفظه ای: اکثر مخازن سپتیک تانک تک محفظه ای باید هر 3 الی 5 ساله پمپاژ شوند، . با اندازه گیری لجن و ضخامت لایه نازک می توان زمان پمپاژ مخزن را تشخیص داد. مخزن هیدرولیکی نیز زمانیکه ضخامت لجن کف سپتیک تانک 3 اینچ رسیده باشد یا ضخامت لایه بالای لایه لجن 12 اینچ از جداره فوقانی باشد باید پمپاژ شود.

سپتیک تانک دو محفظه ای دارای دو مخزن: سپتیک تانک دو محفظه ای کارایی بهتری در تجزیه مواد جامد دارد این نوع مخزن دارای دو بخش است و بخش اول آن حدود 2 برابر از بخش دوم آن بزرگتر است و از معایب این نوع مخزن این است که نیاز به پمپاژ بیشتری دارد.جامدات که قابل تجزیه نیستند در مخزن سپتیک باقی می مانند و اگر با پمپاژ دوره ای تخلیه نشوند این جامدات به سمت میدان تخلیه جریان می یابند و در نهایت موجب شکست میدان زهکشی و تخریب میدان تخلیه می شود.علائم اولیه ممکن است بصورت آلودگی های کم همراه باشد ولی با پیشرفت آن ممکن است با تخلیه پسماند های فاضلاب به زمین و یا بازگشت به خانه همراه باشد.

سپتیک تانک پمپی: این سپتیک تانک علاوه بر مخزن سپتیک دارای یک مخزن پمپ هستند. این مخزن پمپ شامل یک پمپ پساب فاضلاب، شناورهای کنترل و یک آلارم برای سطح بالای آب است. شناورهای کنترل طوری تنظیم شده اند که یک حجم مشخصی از پساب به فاضلاب منتقل شود. هنگامی که پساب موجود در مخزن پمپ به سطح شناور برسد پمپ فعال می شود و هنگامی که شناور پائین آید پمپ در حالت خاموش قرار می گیرد.

- میدان تخلیه : میدان تخلیه جایی است که مایع از مخزن سپتیک برای تجزیه و تصفیه توسط ارگانیسم های خاک از طریق لوله ها منتقل می شود. گیاهان چمن و یا ریشه های کم عمق بهترین پوشش ها برای زمین های تخلیه میدان هستند.از قرار دادن خودروها در روی زمین میدان تخلیه یا جائیکه سپتیک تانک قرار گرفته باید خودداری شود چون ممکن است باعث شکست لوله های میدان تخلیه یا سپتیک شود.همچنین بهتر است یک میدان تخلیه جایگزین برای مواقعی که میدان تخلیه با مشکل مواجه می شود و یا تخریب می شود وجود داشته باشد.