مشخصات و ویژگی کلی سپتیک تانک   

گند انبارها دارای یک مخزن ته نشینی کوچک هستند که برای فاضلاب هایی که دبی کم تری دارند.، کاربرد دارد. محیط فاضلاب ها بدلیل نبود اکسیژن کافی و زمان ماند طولانی آن تحت تاثیر باکتریهای بی هوازی ، تصفیه می شود همچنین برای جلوگیری از مزاحمت بوی نامطبوع ، آن راسرپوشیده می کنند. گند انبار برای اولین بار در امریکا مورد استفاده قرار گرفت اما ثبت این اختراع در سال 1881 توسط کشور فرانسه بود. از سپتیک تانک ها بعد از جنگ جهانی دوم برای مناطقی که به فاضلاب دسترسی نداشتند مورد استفاده قرار گرفت. مخزن سپتیک از یک حوض مستطیل شکل، تشکیل شده که فاضلاب با سرعت کمتری به طور مداوم در آن حرکت کرده طوری که پس ازوارد شدن فاضلاب به انباره، به دلیل کاهش سرعت ، مقداری از مواد معلق موجود در فاضلاب به صورت ته نشینی از دست می دهد و از سوی دیگر انباره بیرون می رود. چربی زیاد آشپزخانه ها و مواد شیمیایی نباید در سپتیک تانک ها خالی شود بلکه باید در سطل آشغال تخلیه شود. عمر سپتیک تانک ها در صورت صرفه جویی کردن در مصرف آب افزایش پیدا می کند. خاک مناسب چون شن و رس فرایند تصفیه را آسان می کند زمانی که میزان رس در خاک بیشتر باشد مواد زاید از خاک به سختی عبور میکند.

سپتیک تانک های اماده

در 2 جنس سپتیک تانک بتنی و سپتیک تانک پلی اتیلن تولید می گردد روش ساخت و بهره برداری هر دو روشبیه هم هستند سپتیک تانک آماده بین 10 تا 100 مترمکعب می باشد که در یونیت 10 تا 50 متر مکعبی تولید می شود.

سپتیک تانک پلی اتیلن

یکی از پر مصرف ترین و ساده ترین سیستم تصفیه فاضلاب های بهداشتی و صنعتی سپتیک تانک پلی اتیلن می باشد برای اینکه مخزن پلی اتیلن را به سپتیک تانک فاضلاب تبدیل شود از یک دیوار در داخل مخزن و یک لوله به شکل T که به 2قسمت تقسیم می شود ساخته می شود .70 درصد که تقریبا قسمت اول را شامل می شود مخزن شناورسازی را انجام می دهد و قسمت دوم آن خروج آب زلال را برعهده می گیرد. بطور کلی در سپتیک تانک تصفیه که برای جمعیت کمی است ، بصورت ناقص انجام میگیرد . در مناطقی که جنس زمین قابلیت نفوذ نداشته و نمی توان از چاههای جاذب استفاده کرداز مخزن سپتیک تانک پلی اتیلن می توان استفاده کرد. برای منازل و مؤسساتی که دور از دسترسی به شبکه های جمع آوری هستند یا در نواحی روستایی فاقد فاضلاب می باشد می تواند یک روش برای تصفیه فاضلاب باشد..مخزن سپتیک تانک پلی اتیلن در کاهش آلودگی و مواد آلی فاضلاب اهمیت به سزایی دارد اغلب به عنوان یک راه حل برای دفع فاضلاب استفاده می شود. در این روش کلیه فاضلاب منزل بوسیله فاضلاب رو ساختمان، وارد مخزن سپتیک تانک پلی اتیلنی می گردد. از مزایای سپتیک تانک پلی اتیلن می توان به دوام و عمر بیشتر ،بهداشتی بودن ، قیمت مناسب،نصب آسان و مقاومت دربرابر گرما و سرما و ... اشاره کرد.